Len setý - Linum usitatissimum

Český botanický název: Len setý
Běžný název: Len, Trhovníček
Latinský název: Linum usitatissimum
Rozšíření: Afrika, Asie, Austrálie, Evropa, Jižní Amerika, Severní Amerika

Len setý - Linum usitatissimum

Len setý – rostlina, která provází lidstvo již tisíce let.

Botanický popis rostliny

Len setý má přímou štíhlou lodyhu s nenápadnými přisedlými listy, rozvětvenou do chudého květenství. Pro rostlinu jsou charakteristické světle modré pětičetné kvítky protkané tmavě modrými žilkami. Plodem lnu je pětipouzdrá tobolka obsahující olejnatá semena.

Původ a rozšíření

Len je jednou z nejstarších rostlin užívanou a pěstovanou lidmi. Zmínky o lnu pocházejí  z Řeckých, Čínských či Indických rukopisů, stejně jako z Bible. Zbytky lněných látek byly nalezeny v hrobech starých civilizací Jižní Ameriky či Egypta. Zprávy jsou o užití jako oleje, lněného semínka jako potraviny či léku ve starých lékopisech. Některé zprávy určují původ lnu do Jižní Ameriky, jiné do dnešní oblasti Iránu, další Egypta či Indie. Vhledem k tisícileté tradici pěstování a velkého rozšíření lnu ve všech koutech světa, je velmi těžké s jistotou určit původ.  V dnešní době je len rozšířen po celém světě jako zemědělská plodina pěstovaná v mírném podnebí.

Využití

Lněné semínko obsahuje vysoké procento tuku a to až 40%, 30% vlákniny a 20% bílkovin. Většina tuku obsaženého v lněném semínku jsou omega 3 mastné nenasycené kyseliny. Vzhledem k tomu, že u nás není běžná konzumace ryb a především mořských v takovém měřítku, abychom plně pokryli potřebu omega 3, je len vynikající alternativou. Len a v něm obsažené omega 3 mastné nenasycené kyseliny. Lněné semeno tím přispívá k zdravému srdci. Lěnné semínko je též označováno za antioxidant.

Lněné semeno se díky slizovitým látkám, které mají schopnost uklidňovat podrážděnou sliznici využívá především u zánětů průdušek, plic a močových cest. Při žaludeční hyperaciditě tvoří slizy ochranný hlen. Při zácpě urychlují průchod tráveniny traktem a změkčují stolici. Olej z lněného semene lze použít též na popálenou kůži či suché ekzémy. Z dalších účinků lze zmínit ochranný vliv na kardiovaskulární systém, normalizaci krevního cukru a tlaku, podpora činnosti imunitního systému a léčba ženských problému jako je bolestivá menstruace či menopauzální obtíže.

Účinné látky

Slupka lněného semene je bohatá především na slizy, tedy látky chemicky odpovídající vodnému roztoku polymerních cukrů, vyplavující se přídavkem horké tekutiny. Další blahodárnou obsahovou látkou semene jsou v dnešní době velmi uctívané nenasycené mastné kyseliny, které jsou schopné vychytávat volné radikály v organismu a působí tak proti vzniku rakovinného bujení či poškození cév a srdečního svalu. Lněné semínko je bohatým zdrojem bílkovin.

Tradiční dávkování

Při onemocněních respiračního traktu či trávicích obtížích užíváme výluh z lněných semínek 3x denně. Výluh se připraví následujícím způsobem – 2 kávové lžičky lněného semene se spaří vroucí vodou do 250 ml hrnečku a po půl hodině se scezená tekutina popíjí. Tento výluh se může užívat i pro usnadnění porodu a to maximálně týden před očekávaným termínem 3x denně. Kožní obtíže léčíme vmasírováním lněného oleje do poničené kůže, tento postup opakujeme 2x denně. Konzumovat lze lněné semínko i bez úpravy jako příměs do různých jídel, salátů či pečiva. 



Pěstování

Trhovníček, jak je len lidově nazýván, je jednoletá bylina, které prospívají především podhorské oblasti s vyšší srážkovostí v kombinaci s dobře propustnou půdou. V České republice se ujímá nejvíce na Českomoravské vrchovině. Semena, která dokáží vyklíčit už při teplotách kolem 2°C, se sejí na začátku měsíce března. Len dosahuje zralosti téměř po pěti měsících růstu. Tato fáze se pozná dle žloutnoucí lodyhy. 

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>