Kontryhel - Alchemilla vulgaris

Český botanický název: Kontryhel obecný
Běžný název: kondolík, stříbrník, husí nožka, ženský plášť, nebeská rosa, kontryhel žlutozelený, alchemilka
Latinský název: Alchemilla vulgaris
Rozšíření: Afrika, Asie, Austrálie, Evropa, Jižní Amerika, Severní Amerika

Kontryhel - Alchemilla vulgaris

Kontryhel obecný je jedinečná bylina zejména pro ženy a nemoci ženského pohlavního ústrojí. Ženy ocení její vlastnosti od doby puberty až po menopauzu.

Botanický popis rostliny

Kontryhel obecný je vytrvalá bylina s krátkou lodyhou dorůstající do 40 cm. Při vyšší nadmořské výšce rostlina dorůstá i více. Listy kontryhelu jsou 7-11 laločnaté, kdy jejich povrch je chlupatý, tvar přibližně okrouhlý a na počátku vegetace se lístky chovají jako vějířky - pomalu se rozvíjí. Od tvaru listu je také odvozen jeden z lidových názvů „husí nožka“. Na středu listu můžeme zejména po ránu najít typickou kapičku rosy, která byla v minulosti považována za magickou a měla napomoci v hledání kamene mudrců, jež mění obyčejný kov ve zlato. Z „nebeské rosy“ jak se kapce přezdívalo se také připravovala magická rituální voda. Květy kontryhelu mají zelenožlutou barvou a kvetou od května do září.

Původ a rozšíření

Kontryhel obecný neboli Alchemilla vulgaris roste na všech kontinentech. Od pradávna je bylina zasvěcena Panence Marii. Křesťané věřili, že listy kontryhelu se podobají jejímu plášti. Jsou zespodu lesklé. Kontryhel je rozšířen po celé Evropě, Británii, v Grónsku a v severovýchodní Americe. Dnes se popularita byliny zvyšuje a vrací na svoje čestné místo.

Využití

Kontryhel je vhodný a známý především pro své blahodárné účinky na ženy a ženský organismus. Kontryhelový čaj pomůže ženám s mnoha neduhy spojenými s genitálním ústrojím. .

Je znám jako bylinka podporující plodnost. Užívá se k úpravě pravidelnosti menstruačního cyklu, což ocení ženy snažící se o graviditu, kdy dokáží přesněji spočítat plodné dny. Zároveň kontryhel přispívá k nárůstu děložní sliznice a upevňuje dělohu. Všechny budoucí maminky by neměly ve svém snažení opomínat tuto bylinku, která zvýší jejich šance na početí. Na plodnost se kontryhelový čaj pije první část cyklu až do ovoluce. Názory na užívání kontryhele v těhotenství se různí. Někteří doporučují pít celé těhotenství jelikož bylina má posilující účinky na dělohu a děložní svalstvo a působí spasmolyticky. Tedy uvolňuje hladké svalstvo, čímž může působit proti předčasným stahům dělohy. Jiní ho zakazují vzhledem k tomu, že kontryhel obsahuje třísloviny, které při kontaktu se sliznicemi stahují a naopak by mohly způsobit předčasné stahy dělohy. Doporučujeme pravidelné užívání před početím (díky posílení dělohy může působit proti samovolným potratům+podpoří nárůst děložní sliznice), v posledním měsíci těhotenství a po porodu. Kontryhel nám pomůže s regenerací dělohy a jejím posílením, stažením do původního stavu. Po porodu se užívá i na zastavení krvácení a hojení ran.


Kontryhel je bylina jejíž účinků mohou využívat ženy v dospívání až po přechod. Pomáhá při menstruačních poruchách. Tlumí menstruační bolesti i krvácivost, zároveň pozitivně působí na psychiku. Dívkám a ženám trpícím na nepravidelnou menstruaci pomůže kontryhel s vyvoláním opožděné menstruace a s její pravidelností. V období menopauzy příznivě ovlivňuje především psychiku. Kontryhel se užívá u zánětlivých onemocněních podbřišku, vaječníků i při výtoku.


Kontryhel není zdaleka jen pro ženy. Mezi jeho další kladné účinky se řadí pomoc u chudokrevnosti. Kontryhelové koupele se užívá k posílení svalstva a končetin u neduživých dětí. Do koupele se přidává cca 200 g rostliny. Složení kontryhele přispívá k dobrému trávení. Dále se bylina hodí při zanedbaných vředech, hnisavých ranách, odvodňování, posilování srdce i horečkách. Naši předkové využívali kontryhel na kýlu a pro spasmolytické vlastnosti i při epilepsii. Kontryhel je hodnotnou bylinkou, která se nasazovala i u roztroušené sklerózy.

Účinné látky

Hlavními složkami, které obsahuje kontryhel jsou třísloviny (až 8%) a hořčiny – což přislibuje dobré trávení a správné vylučování žaludečních šťáv. Dále pak silice a glykosidy.

Tradiční dávkování

Kontryhelový čaj dáme vrchovatou polévkovou lžíci do čtvrt litru vody a necháme jen krátce spařit a vylouhovat. Pijeme 1-4x denně, šálek 250ml

Upozornění: Některé zdroje nedoporučují pít v době těhotenství.



Pěstování


Kontryhel roste u potoků, na mokrých lukách, u lesů či na vsi v travnatých oblastech. Z toho plyne, že kontryhel požaduje ke své existenci vlhkou půdu. Je třeba ho umístit na slunné místo, nebo na stanoviště s polostínem. Kontryhel je vhodné množit semeny či rozdělením oddenků a to na začátku jara.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>