Albície hedvábná - Albizia julibrissin

Český botanický název: Albície hedvábná
Běžný název: Mimosa Tree, Šafrán chudých, Albízie, He Huan Hua,Persian silk tree, pink siris, Lenkoran acacia, silk tree, mimosa, bastard tamarind, mimosa tree, powderpuff tree, shabkhosb, night sleeper, nemunoki, nemurinoki, nenenoki, Nemu tree
Latinský název: Albizia julibrissin
Rozšíření: Asie

Albície hedvábná - Albizia julibrissin

Albície hedvábná na spánek i nervozitu,  působí na centrální nervový systém.

Botanický popis rostliny

Albície je stromem dorůstajícím do 10m výšky, opadavý. Její koruna je kruhová, široká a hustá. Kmen je hnědo – šedý, hladký. Větvičky mají jemně zelenou barvu. Olistí je sudozpeřené, přičemž jsou naproti sobě půlkruhovité, krásně zelené lístky zhruba o patnácti párech. Při vysokých teplotách nebo v noci, se lístečky uzavírají. Proto se rostlina někdy nazývá rostlinou spící, taktéž však pro své tlumící účinky. Sladce vonící květenství albície je velmi nápadné a pozoruhodné. Jemně růžovou barvu nosí dlouhé stopky, představující květ. Někdy je květenství albície zbarvené do tmavě červené. Plodem jsou dlouhé hnědé lusky, které obsahují placatá semena. Strom kvete přes letní prázdniny.

Původ a rozšíření

Albizia julibrissin je původem z Asie. V druhé polovině 18. století byl vzácný strom přivezen i do Evropy italským šlechticem, po kterém rostlina nese jméno – Filippo degli Albizzi. Označení hedvábná se jí dostalo díky jejím květům. Dnes je k vidění i u nás v ČR, pěstovaná kbelíkovou metodou, výjimečně v zahradách či v parcích.

Využití

V animálních modelech na myších vykázal extrakt z albície ve vysoké dávce antidepresivní účinek zřejmě díky účinku na serotoninové receptory. Jedna epidemiologická studie popsala v roce 2002, že albície (a směsi obsahující albícii) byla 3. nejvíce předepisovaná léčivá rostlina v rámci tradiční čínské medicíny na nespavost a úzkost.

Dvě studie u potkanů popsaly významný anxiolytický efekt extraktu z albície zřejmě zprostředkovaný změnami serotonergního systému zejména v 5-HT1A receptorech. Jedna práce popsala významné zlepšení a nárůst monoaminových přenašečů v mozku v behaviorálních testech (anxiolytické působení) u chronicky stresovaných potkanů.

Další animální studie se zabývala vlivem extraktu květu albície na sedativní látky a výsledky vyšly zajímavě, jelikož extrakt (akutně jedna dávka i několik po sobě jdoucích dávek) prohloubil anestetický účinek léčiv.

Protirakovinný výzkum se zaměřil na obsahové julibrosidy J1, J2 a J3 a další. Tyto tři zmíněné látky byly testovány se zajímavými výsledky na potlačení aktivity a růstu rakovin prsu, prostaty a děložního čípku. Julibrosidy J8 a J13 z kůry stromu v dávce 100 mcg/mL ethanolového extraktu vykázaly cytotoxickou aktivitu vůči karcinomu jaterních buněk. Jiná studie popsala tento efekt u obsahového julibrosidu J21. Další deriváty potlačily růst rakovinných buněk epidermis. U julibrosidu J8 se zjistil inhibiční potenciál vůči růstu buněčných linií rakoviny žaludku a mohou indukovat řízenou smrt buněkrakoviny děložního čípku přes aktivaci signálních kaspáz. V laboratorních podmínkách u myší potlačil julibrosid J8 velikost solidního tumoru v dávce 0,5 , 1,5 a 3 mg/kg o 16,7%, 35,2% a 67,5% v tomto pořadí. Jedna zajímavá studie popsala indukci apoptözy DNA fragmentů T buněk u lidské akutní leukémie (opět skrze aktivaci kaspáz) pomocí aktivní látky s názvem HaBC18.

Jedna studie popsala inhibiční efekt obsahových látek kořene albície obecně na růst bakterií z čeledi streptomycetes. Jiná publikace popsala zastavení množení kmenů streptokoků vyskytujících se v dutině ústní. Další publikace popisuje podobný efekt u kmenů Bacillus subtilis, Samonella typhi a Staphylococcus aureus.

Extrakt z kůry stromu v dávce od 5 do 10 mg/kg (v závislosti na dávce!) vykázal protizánětlivý účinek u edému uší. Suchý methanolový extrakt z kůry stromu prokázal významný pročišťující efekt ve dvou studiích zřejmě díky přítomnosti glykosidickým flavonoidům. Další studie popsala významný antioxidační efekt. Jedna studie se zabývala popisem antioxidačního efektu obsahových látek vůči LDL oxidaci.

V tradičních zemědělských oblastech se albície využívá jako krmivo pro dobytek a pro divokou zvěř. Včelaři albícii cíleně vysazují nedaleko včelínů pro jeho využití jako výborného zdroje nektaru pro včely a motýly.

Tradiční čínská medicína využívá albícii (Hé Huan Hua) k očistě srdce a k uklidnění duševního stavu. Má hořkosladkou příchuť s neutrálními vlastnostmi a netoxickými účinky. Albície totiž vstupuje do dvou srdečních meridiánů srdce a sleziny. Jeho hlavní funkcí je rozložení deprese na uklidnění, regulujíce čchi stimulací apetitu, rozptýlením větru ke zlepšení zraku a podpořením krevní cirkulace k zastavení bolesti. Hlavní indikací albície jsou převážně deprese, nespavost, sevření na hrudníku, špatné zažívání, ztráta chuti k jídlu, zrakové potíže (plynoucí z dysbalance větru), bolesti zad a zranění způsobených pádem.

 

Účinné látky

Publikováno je dosud kolem 10 prací zabývajících se analýzou obsahových látek kůry stromu albície, květy a oleji ze semen. Nejvíce se literatura zaměřuje na izolaci tzv. julibrosidů, triterpenoidních saponinů (a jejich prosapogeninů), které mimo jiné (z jiných prací) vykazují cytotoxický potenciál inhibovat růst některých rakovinných buněk. Dalšími látkami jsou fenolické glykosidy albribrissinosidy A a B, hyperosid, quercitrin a quercetin. V semenech je vysoký podíl volných mastných kyselin (2,54%) s nejvyšším podílem linolové kyseliny, poté palmitové a olejové.

Tradiční dávkování

Albícii hedvábnou pijeme v podobě odvaru 1x denně následující přípravou: 1,5g (1 čajová lžička) sušeného květu vložit do 200ml vody, nechat zhruba 15min povařit. Podle potřeby vodu lze dolít.

Upozornění: Nejsou známé žádné kontraindikace.



Pěstování

Rostilna vyžaduje kyselejší půdu s pH mezi 6,7 až 8,5. Albície má ráda slunečné stanoviště. Snažíme se nestínit ani u kořenů, chtějí se prohřívat. Nesnáší přemokření půdy a hnojení je vhodné jen při květu na jeho podporu. Vybíráme chudší půdu. Pozor na hnojící přípravky, které vyprovokují radikální růst abície hedvábné. Nové výhonky vyhnané hnojivem jsou velmi náchylné na mrazy a zanikají.

Copyright © 2008 - 2024 Obchod Salvia Paradise
?>